اخبار مهم
Home / سلامت / پزشکان خراسان رضوی کمترین دارو را در کشور تجوز می کنند

پزشکان خراسان رضوی کمترین دارو را در کشور تجوز می کنند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شمار اقلام دارویی تجویزی در نسخ پزشکان استان خراسان رضوی کمتر از میانگین کشوری آن است.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر محمدرضا صابری پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون میانگین اقلام دارویی در نسخ پزشکی خراسان رضوی ۲٫۸۸ و در کشور ۳ قلم است. 
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اجرای طرح تجویز منطقی دارو و کنترل نسخ پزشکی در سطح کشور پیشگام است، به طوری که این طرح از ۲۰ سال پیش در این دانشگاه آغاز شد و سپس در سایر نقاط کشور گسترش یافت. 
به گفته وی، تعداد اقلام دارویی درج شده در نسخ پزشکی خراسان رضوی در ۲ دو دهه گذشته کاهش چشمگیری یافته و به حدود نصف رسیده است. 
وی بیان کرد: هم اکنون حدود ۱۲ سال است که اجرای طرح تجویز منطقی دارو در سطح کشور اجرا می شود. 
او اظهار کرد: هم اینک مشکلاتی از بابت تجویز داروی خارج از نسخه، در حاشیه شهرها و هم چنین روستاهای مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشاهده می شود که برای رفع آن اقداماتی در حال انجام است. 
صابری با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد طرح کنترل ۱۰ قلم داروی گران و پرمصرف را در حال اجرا دارد، افزود: مراحل مطالعه کنترل مصرف چهار قلم دارو از ماههای اخیر آغاز شده و بقیه نیز در آینده اجرا خواهد شد. 
به گفته وی، بررسی های انجام شده نشان می دهد که این ۱۰ دارو که برای درمان بیماری های مختلف به کار می رود، بیشتر از میانگین جهانی به مصرف می رسد. 
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان گفت: گردش مالی حوزه دارو و ملزومات پزشکی در این دانشگاه بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در سال است. 

می فایل