اخبار مهم
Home / علم و فن آوری / نرخ رشد تولید علم کشور به ۱۶ درصد رسید
57364940.jpg

نرخ رشد تولید علم کشور به ۱۶ درصد رسید

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با بیان این‌که در چهار سال اخیر بالاترین نرخ رشد تولید علم را داشته‌ایم، گفت: نرخ رشد تولید علم کشور به ۱۶ درصد رسیده است.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار کرد: کمیت تولید علم تنها یکی از ابعاد تولید علم است. هدایت مقالات به سمت نیازهای کشور مهمترین مساله فعلی در علم کشور است، اما در عین حال انتشار نتایج پژوهش در معتبرترین مجلات بین‌المللی از قدرت و توان علمی بالای محققان حکایت می‌کند.

دهقانی افزود: بررسی ۲۵ کشوری که بیشترین کمیت علم دنیا را در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی در پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) تولید کرده‌اند، نشان می‌دهد که رشد کمیت تولید ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی به ۱۶ درصد رسیده است. بدین ترتیب جمهوری اسلامی ایران در جمع کشورهایی که بیشترین کمیت تولید علم دنیا را تولید می‌کنند، از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در سال ۲۰۱۴ میلادی در پایگاه استنادی آی.اس.آی تعداد دو میلیون و ۳۴۸ هزار و ۶۵۸ مدرک از تمام دنیا نمایه شده است. در سال ۲۰۱۵ میلادی این رقم دو میلیون و ۴۹۴ هزار و ۲۴۶ مدرک رسید. بدین ترتیب متوسط تولید علم دنیا در حدود ۶ درصد رشد داشته است.طی سال‌های۲۰۱۱ ،۲۰۱۲ ، ۲۰۱۳ ، ۲۰۱۴ و۲۰۱۵ میلادی تعداد مدارک ثبت شده برای جمهوری اسلامی به ترتیب برابر با  28464،۳۰۳۵۱ ، ۳۰۹۴۱ ، ۳۲۱۵۵ و ۳۷۲۶۱ مورد بوده است و بنابراین میزان رشد علمی در این سال‌ها نسبت به سال‌های قبل از آن به ترتیب برابر با ۷، ۲، ۴ و ۱۶ درصد بوده است.

وی افزود: در سال ۲۰۱۴ میلادی ایران با تولید ۳۲۱۵۵ مدرک از لحاظ کمیت تولید علم در بین ۲۱ کشور برتر دنیا و در سال ۲۰۱۵ رشد کمیت تولید علم کشور قابل ملاحظه بود، بنحوی که از این بابت ایران هم اکنون در جایگاه ۱۹ دنیا قرار دارد. سهم ایران از تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۱٫۴ درصد بود که در سال ۲۰۱۵میلادی به ۱٫۵ درصد رسید.

دهقانی تصریح کرد: ایران، ترکیه و لهستان سه کشوری هستند که در سال ۲۰۱۵ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی هر کدام دو رتبه از لحاظ کمیت تولید علم، افزایش رتبه داشتند. در این میان ایتالیا و برزیل نیز هر کدام یک پله رشد کردند، اما کانادا، هلند، سوئد و سوئیس هر کدام یک پله کاهش رتبه داشتند و همچنین تایوان نیز ۴ پله رشد منفی داشته است. به هر ترتیب کمیت تولید علم دنیا در حال افزایش است و به جز ژاپن و تایوان تمامی ۲۵ کشوری که بیشترین کمیت علم دنیا را تولید می‌کنند، در سال ۲۰۱۵ به نسبت سال ۲۰۱۴ میلادی علم بیشتری را تولید کرده‌اند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: برخی کشورها از لحاظ تعداد مدارک نمایه شده در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی رشد داشته‌اند، اما سهم آنها از کل کمیت علم دنیا کاهش یافته است. آمریکا، آلمان، فرانسه، کره جنوبی، هلند و سوئد در این دسته قرار می‌گیرند.

سال ۲۰۱۴

سال ۲۰۱۵

رتبه کمیت تولید علم

کشور

کمیت تولید علم

سهم از کل تولید علم دنیا

رتبه کمیت تولید علم

کمیت تولید علم

سهم از کل تولید علم دنیا

۱

آمریکا

۶۲۰۹۸۸

۲۶٫۴%

۱

۶۳۶۵۶۷

۲۵٫۵%

۲

چین

۳۴۶۹۰۵

۱۴٫۸%

۲

۳۸۰۰۰۳

۱۵٫۲%

۳

انگلستان

۱۴۹۸۵۵

۶٫۴%

۳

۱۶۴۰۵۱

۶٫۶%

۴

آلمان

۱۴۸۵۷۱

۶٫۳%

۴

۱۵۵۷۴۱

۶٫۲%

۵

ژاپن

۱۱۲۳۱۲

۴٫۸%

۵

۱۰۹۸۵۶

۴٫۴%

۶

فرانسه

۱۰۱۷۱۶

۴٫۳%

۶

۱۰۶۵۹۹

۴٫۳%

۸

ایتالیا

۹۴۳۷۱

۴٫۰%

۷

۱۰۳۰۹۴

۴٫۱%

۷

کانادا

۹۴۴۵۴

۴٫۰%

۸

۱۰۰۴۲۱

۴٫۰%

۹

هند

۸۴۱۴۲

۳٫۶%

۹

۱۰۰۰۰۵

۴٫۰%

۱۰

استرالیا

۷۹۸۰۵

۳٫۴%

۱۰

۸۹۸۹۹

۳٫۶%

۱۱

اسپانیا

۷۸۷۶۶

۳٫۴%

۱۱

۸۶۶۰۱

۳٫۵%

۱۲

کره جنوبی

۶۹۵۹۳

۳٫۰%

۱۲

۷۳۷۱۱

۳٫۰%

۱۴

برزیل

۵۳۰۰۸

۲٫۳%

۱۳

۶۰۲۷۴

۲٫۴%

۱۳

هلند

۵۳۶۵۷

۲٫۳%

۱۴

۵۵۶۵۴

۲٫۲%

۱۵

روسیه

۴۱۲۰۵

۱٫۸%

۱۵

۵۱۴۲۷

۲٫۱%

۱۸

ترکیه

۳۷۳۶۴

۱٫۶%

۱۶

۴۲۱۴۸

۱٫۷%

۱۶

سوئیس

۳۹۲۶۱

۱٫۷%

۱۷

۴۲۰۲۳

۱٫۷%

۲۰

هلند

۳۴۰۲۳

۱٫۴%

۱۸

۳۸۳۰۹

۱٫۵%

۲۱

ایران

۳۲۱۵۵

۱٫۴%

۱۹

۳۷۲۶۱

۱٫۵%

۱۹

سوئد

۳۴۷۳۶

۱٫۵%

۲۰

۳۶۵۳۴

۱٫۵%

۱۷

تایوان

۳۷۵۹۲

۱٫۶%

۲۱

۳۵۷۳۸

۱٫۴%

۲۲

بلژیک

۲۹۹۱۸

۱٫۳%

۲۲

۳۱۶۷۴

۱٫۳%

۲۳

دانمارک

۲۳۱۰۷

۱٫۰%

۲۳

۲۵۲۱۶

۱٫۰%

۲۴

اتریش

۲۱۷۲۱

۰٫۹%

۲۴

۲۳۲۷۸

۰٫۹%

۲۵

اسکاتلند

۲۱۴۲۴

۰٫۹%

۲۵

۲۳۰۳۰

۰٫۹%

دهقانی خاطرنشان کرد: هر چند کمیت تولید علم یکی از عوامل رشد علمی محسوب می‌شود، اما نگاه تک بُعدی به این عامل باعث خواهد شد تا علم کشور در مسیر صحیحی قرار نگیرد، در همین راستا سند سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری کسب مرجعیت علم و فناوری در سطح بین‌الملل، تعاملات علم و فناوری و اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی علم تولید شده را مورد توجه قرار داده‌اند. بنابراین، علاوه بر افزایش کمیت باید به اثرگذاری تولید علم در عرصه‌های مختلف نیز توجه کافی کرد.

می فایل