اخبار مهم
Home / سلامت / مرگ روزانه ۸ معتاد در کشور
89328_296.jpg

مرگ روزانه ۸ معتاد در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت از فوت روزانه هشت نفر به دلیل اعتیاد به مواد مخدر خبر داد و گفت: ۲۶.۵ درصد طلاق‌ها مرتبط با مصرف مواد مخدر یا الکل است.
آفتاب‌‌نیوز :
 ایرج حریرچی؛ سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری که امروز برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که سلامت آینده بشر را در چند دهه آینده مورد مخاطره جدی قرار می‌دهد؛ مسئله مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد ویروسی است که پیش‌بینی می‌شود این موضوع مهم، امنیتی و سیاسی در حوزه سلامت باشد که آینده جهان را تهدید می‌کند.
وی ادامه داد: اگر این مسئله جدی شود و مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها با داروهای ضد ویروسی شایع شود وضعیت به ۱۵۰ سال گذشته برمی‌گردد و بیماری‌های ساده کشنده خواهند شد.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: سه الی پنج درصد از درآمد ناخالص ملی دنیا در سال ۲۰۵۰ پیش‌بینی می‌شود که صرف عوارض و هزینه‌های مقاومت میکروبی شود و علت این مسئله مصرف بی‌رویه داروهای ضد باکتری، ضدویروس و ضد قارچ است که بدون تجویز پزشک و حتی با تجویز پرشک نسبت به نرم معمول بیشتر است.
وی با اشاره به تاثیر آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای تقلبی، مصرف بی‌رویه ضد قارچ و ضد باکتری در دام و طیور و حتی آبزیان و عدم رعایت برنامه‌های پیشگیری و کنترل عفونت در موضوع مقاوم شدن به آنتی‌بیوتیک‌ها گفت: در حال حاضر ایدز و سوزاک در برخی نقاط جهان مقاوم به درمان شده‌اند.
به گزارش ایلنا،وی با بیان اینکه در این موضوع کمیته کشوری تشکیل شده است، گفت: سیستم ارزیابی برای کشف عواملی که میکروب‌ها را در داخل کشور مقاوم می‌کند؛ ایجاد کرده‌ایم و جلسات حمایت‌طلبی و همکاری‌های بین‌بخشی نیز تشکیل شده است و ۱۳ آزمایشگاه برای سل مقاوم به درمان و ایدز ایجاد شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اعتیاد به عنوان یکی از معضلات اصلی حوزه سلامت در کشور گفت: در حال حاضر اعتیاد به مواد مخدر چهارمین رکن در کل کشور را دارد و در مردان ۱۸ تا ۳۰ سال بار دوم بیماری‌ها را شامل می‌شود.
وی افزود: روزانه هشت نفر در کشور براساس گزارش پزشکی قانونی به دلیل اعتیاد می‌میرند و ۶۵ درصد کسانی که HIV داشته‌اند از افراد مصرف‌کننده تزریق مواد هستند  و ۵۰ درصد مصرف‌کنندگان مواد تزریقی هپاتیت‌ C دارند.
حریرچی با با بیان اینکه ۱۴ درصد معتادان تزریقی HIV دارند، گفت: مطالعات اخیر نشان داده که تدخین تریاک عامل اصلی سرطان مری، ریه، معده، مثانه و حنجره است.
وی در ادامه اظهار داشت: ۵۰ درصد زندانیان ما جرائم مرتبط با مواد مخدر انجام می‌دهند و ۵۰ درصد ورودی زندان‌ها مصرف‌کننده مواد مخدر هستند. همچنین ۲۶.۵ درصد طلاق‌ها مرتبط با مصرف مواد یا الکل است.

می فایل