اخبار مهم
Home / فرهنگ و هنر / سیروس معروفی هنرمند و مورخ کردستانی درگذشت
99898_604.jpg

سیروس معروفی هنرمند و مورخ کردستانی درگذشت

سیروس معروفی مورخ، خوشنویس، موسیقی دان و هنرمند کردستانی و مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان شامگاه چهارشنبه در سنندج در گذشت.
آفتاب‌‌نیوز :
استاد سیروس معروفی به دلیل ناراحتی قلبی و مرگ مغزی در سنندج درگذشت و پیکر این هنرمند امروز پنجشنبه ساعت ۱۰ صبح با حضور جمعی از مسئولان، هنرمندان و شهروندان در بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد.
سیروس معروفی در سال ۱۳۲۵ در سنندج بدنیا آمده بود و پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه برای ادامه تحصیل به تهران رفت و چندین سال در هنرستان های تجسمی و موسیقی پسرانه و دخترانه تدریس کرد، در این مدت در انجمن خوشنویسان نزد استاد کیخسرو خروش به تعلیم و یادگیری خط نستعلیق پرداخت.
به گزارش ایرنا، وی سپس به سنندج بازگشت و درخانه فرهنگ به کار مشغول شده و به یاری خوشنویسان این شهر انجمن خوشنویسان را تاسیس کرد و پس از آن با یاری استادان موسیقی انجمن موسیقی شمشال را بنیان گذاشتند.
استاد معروفی چندین سال از عمر شریفش را در تفحص در زمینه فرهنگ و ادب کردستان و جمع آوری آثار فرهنگی گذراند.
این هنرمند سنندجی، پس از اتمام دانشگاه در رشته علوم سیاسی در سال های ۶۲ و ۶۳ به عنوان مسئول خانه فرهنگ انتخاب و با تعامل با هنرمندان برجسته استان نقش بسزایی در فعالیتهای فرهنگی داشت.
در سال ۱۳۶۵ با جدا شدن سازمان میراث فرهنگی از خانه فرهنگ وی فعالیت خود را به عنوان کارشناس این اداره شروع کرده و از سال ۷۳ تا ۷۵ نیز به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی کردستان فعالیت کرد.
شایان ذکر است پیکر این هنرمند کردستانی به خواسته خانواده وی در قطعه خانوادگی به خاک سپرده شد.

می فایل