اخبار مهم
Home / سلامت / سرطان ریه در استان همدان بیش از میانگین کشوری است

سرطان ریه در استان همدان بیش از میانگین کشوری است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: سرطان ریه در استان همدان بیش از میانگین کشوری است.
آفتاب‌‌نیوز :
جلال‌الدین امیری دوشنبه ۱۱ مردادماه در نشست کشوری مدیران گروه بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت در همدان، اظهار کرد: نخستین اولویت در افزایش سلامتی و طول عمر افراد در کشور، کنترل بیماری‌های غیرواگیر است.
وی تصریح کرد: بیماری‌های غیرواگیر مهمترین علت مرگ و میر در کشورهای توسعه‌نیافته و در حال توسعه است به طوریکه سالانه ۲۶ میلیون مرگ در این کشورها بر اثر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر رخ می‌دهد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه از ۵۰ سال قبل تاکنون انواع بیماری‌های واگیردار در کشور تحت کنترل درآمده‌اند، گفت: متأسفانه بیماری‌های غیرواگیر مزمن بوده و نمی‌توان آنها را ریشه‌کن کرد و تنها راه مهم و مؤثر در کاهش ابتلایان به این بیماری‌ها پیشگیری و کنترل است.
به گزارش ایسنا، وی با اشاره به مصرف بالای دخانیات در همدان، از آن به‌عنوان یکی از مهمترین عوامل خطرساز و شیوع‌دهنده بیماری‌های غیرواگیر یاد کرد و افزود: کنترل ریزفاکتورهای بیماری‌های غیرواگیر از جمله دخانیات در صدر برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان قرار دارد و اجرای کنترل خرید و فروش دخانیات به شکل جدی پیگیری می شود.
وی ادامه داد: در این راستا دست‌فروشی دخانیات در سطح معابر حذف شده و فروش دخانیات در حریم مدارس، مساجد و نقاط فرهنگی مطلقا ممنوع شده است و در مباحث آموزشی هم ورود داشته‌ایم که طراحی محله بدون دخانیات از جمله این سرفصل‌های آموزشی است.
امیری با اعلام اینکه دیابت و فشارخون به ترتیب از عوامل اصلی خطر و مرگ و میر هستند، گفت: فعالیت فیزیکی ۸۸ درصد مردم مناسب نیست و این یکی از عوامل افزایش فشارخون و دیابت است تا جایی‌که استان همدان طی یک دهه گذشته رشد نگران‌کننده‌ای در دیابت را تجربه کرده است.
وی با بیان اینکه سرطان ریه در استان همدان بیش از میانگین کشوری است تشریح کرد: مهمترین سرطان‌های شایع در استان همدان گروه سرطان‌های پوستی و پس از آن سرطان معده است و آخرین آمارها نشان می‌دهد در سال ۹۲، ۲۶۲ بیمار مبتلا به سرطان پوست و ۲۳۶ مبتلا به سرطان معده وجود داشته است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به آغاز غربالگری تیروئید از سال ۸۸ بیان کرد: در حال حاضر ۱۲۰ پایگاه نمونه‌گیری در استان وجود دارد که پوشش صد درصدی در موضوع غربالگری ایجاد نموده است.
وی با بیان اینکه بیماریابی در تشخیص سرطان‌ها طی سال‌های اخیر سرعت گرفته است، گفت: مرکز مشاوره‌ای در بیمارستان بهشتی راه‌اندازی شده و راه‌های پیشگیری، درمان و کلیه اطلاعات لازم در آن رائه می‌شود که از ابتدای برنامه تاکنون ۴۱۵ مشاوره در این راستا انجام شده است.

می فایل