اخبار مهم
Home / علم و فن آوری / اولین جاده‌های خورشیدی جهان +عکس
649992_961.jpg

اولین جاده‌های خورشیدی جهان +عکس

در این جاده یک کیلومتری از ۲ هزارو ۸۸۰ پنل استفاده شده است و روزانه بیش از ۲ هزار خودرو می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.
آفتاب‌‌نیوز : جاده‌های خورشیدی. اسم، فناوری و اقدامی جدید که شاید یکی از آخرین ابتکارات مطرح شده در سال ۲۰۱۶ به شمار آید. این جاده به صورت آزمایشی و با طول یک کیلومتر در یکی از روستاهای فرانسه وارد فاز اجرایی می‌شود. مرحله آزمایشی این طرح نشان می‌دهد که آیا عملیاتی کردن آن در مقیاس هزاران کیلومتر ارزشمند است یا باید به دنبال طرح‌های جایگزین آن گشت.

به گزارش عصر ایران به نقل از ” گاردین”، در این طرح جاده‌های معمولی به پنل‌های خورشیدی مجهز می‌شوند. جاده تجهیز شده خورشیدی در روستای نورمندی فرانسه قرار دارد. حدود یک سال پیش فرانسه اعلام کرد که به دنبال ایجاد هزار کیلومتر از جاده‌ها و گذرگاه‌های خورشیدی با این ویژگی‌هاست است.

در این جاده یک کیلومتری از ۲ هزارو ۸۸۰ پنل استفاده شده است و روزانه بیش از ۲ هزار خودرو می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

برق تولیدی از این سامانه می‌تواند روشنایی یک خیابان کوچک در این روستا را رقم بزند. براساس گزارش‌های ارسالی الکتریسیته تولید شده از این جاده در سال به میزان ۲۸۰ مگاوات بر ساعت می‌رسد و برای استفاده ۳۴۰۰ شهروند این روستا در بسیاری از مصارف برقی کافی است.

فرانسه میزبان اولین جاده‌های خورشیدی می‌شود

هر پنل در این مجموعه ۱۵ سانتی‌متر عرض دارد و از پلی‌کریستال‌های سیلیکونی ساخته شده تا بتواند به نور خورشید را به برق تبدیل کند.

اما مهمترین کاربرد این جاده استفاده خودروهای الکتریکی از آن است. شاید این خودرو در آینده بتواند انرژی مورد نظر را به خودروهای الکتریکی منتقل کرده و آنها شارژ کند بدون اینکه آلودگی یا انرژی زیادی را صرف کند. فرانسوی‌ها برای راه‌اندازی این جاده کوتاه حدود ۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

می فایل