اخبار مهم
Home / سلامت / احتمال انتقال بیماری تب طوطی به کبوتربازها
91987_837.jpg

احتمال انتقال بیماری تب طوطی به کبوتربازها

رئیس اداره بهداشت و مراقبت بیماری طیور اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی درباره مخاطرات نگهداری کبوتر و کبوتربازی گفت: تب طوطی یکی از بیماری‌هاست که احتمال انتقال آن به کبوتربازها وجود دارد.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر فرزین حسینی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه برخی از شهروندان بر روی پشت‌بام منازل اقدام به نگهداری کبوتر و بازی با آن‌ها می‌کنند، افزود: بیماری تب طوطی در پرندگانی همچون طوطی، مرغ عشق، بلبل و کبوتر وجود دارد و احتمال انتقال این بیماری از این نوع پرندگان به انسان وجود دارد.
وی با بیان اینکه این بیماری در پرندگان به‌صورت بیماری تنفسی مشاهده می‌شود، ادامه داد: آبریزش بینی، تب و بی‌اشتهایی از علائم بروز این بیماری در پرندگان است.
حسینی با اشاره به اینکه این بیماری با فضولات در کبوتر دفع می‌شود، اظهار کرد: تماس مستقیم با پرندگان و یا پراکنده شدن عامل بیماری توسط فضولات موجب انتقال بیماری تب طوطی به انسان می‌شود. این بیماری در کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند سریع‌تر منتقل می‌شود.
این مقام مسئول از دیگر مخاطرات نگهداری کبوتر و یا بازی با آن‌ها را ابتلا به بیماری آنفولانزای پرندگان دانست و توضیح داد: آنفولانزای پرندگان بیماری مشترک میان انسان و پرندگان است که بر اثر تماس انسان با پرنده، به فرد منتقل می‌شود.
وی تاکید کرد: هر چند این بیماری در کشور وجود ندارد اما ممکن است بر اثر پرواز پرندگان مهاجر منتقل شود و باید مراقبت‌های لازم در این خصوص انجام شود.

می فایل